Banka Hesap Numaralarımız

0216 349 65 78

bilgi@gezmisogluhukuk.com

ÇALIŞMA SAATLERİ   09:00 - 18:00

Hizmetlerimiz
Anasayfa Hizmetlerimiz Enerji Hukuku

Enerji Hukuku

Süregelen mevzuat, özelleştirme ve liberalleştirme çalışmaları sayesinde yerli ve yabancı yatırımcılar için cazip bir pazar haline gelen Türkiye enerji piyasasının büyümeye oldukça açık olduğu bir gerçektir. Düzenlemeye ve regülasyonlara tabi olan Enerji piyasasında faaliyet gösteren girişimcilerin, uygulanabilir mevzuatı, düzenlemeleri ve kararları biliyor ve buna uygun şekilde ticari işlemlerini şekillendiriyor olması işletmeler için can alıcı önemi haizdir. Enerji yatırımları planlanırken ve hayata geçirilirken enerji hukuku konusunda uzman hukukçularla çalışıyor olmak bu piyasada faaliyet gösteren oyuncular için bir zaruret halini almıştır.

 

Gezmişoğlu Hukuk Bürosu olarak, enerji hukuku konularında birlikte çalıştığımız müvekkillerimizin yalnızca teorik düzlemde değil, aynı zamanda pratik hayatta da işlerliği bulunan çözümler arıyor olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak, uygulanabilir enerji mevzuatını ve regülasyonlarını takip etmekle kalmıyoruz, bunun yanı sıra sistemin işleyişini de yakından takip ederek pratik ve ticari hayata uygulanabilir çözümler üretmeye çalışıyoruz.

 

Gezmişoğlu Hukuk Bürosu olarak enerji sektöründe faaliyet gösteren yatırımcıların yanı sıra, mühendis, müteahhit ve proje geliştirici firmalara enerji piyasasına katılım, özelleştirmeler, işletme hakkı devir sözleşmeleri, EPC Kontratlar, leasing sözleşmeleri, kira sözleşmeleri, bağlantı anlaşmaları, elektrik satış anlaşmaları, doğalgaz satış sözleşmeleri gibi pek çok konularda enerji hukuku ve farklı hukuk disiplinleriyle ilgili olarak hukuki danışmanlık hizmetleri sunuyoruz.

 

İngilizce’de “green field” olarak adlandırılan yeni projelerde ve/veya mevcut bir tesis üzerinden yenileme, genişleme veya rehabilitasyon yapılmak suretiyle yatırım yapılacak “brown field” olarak adlandırılan projelerde lisansların ve izinlerin alınması, sözleşmesel altyapının kurularak gerekli sözleşmelerin hazırlanması konuları Hukuk Büromuzun faaliyet alanları arasında yer almaktadır.

Yenilenebilir ve Temiz Enerji Hukuku

Artan çevre bilinci, öne çıkarılan teşvikler ve yeni teknolojilerin de etkisiyle yenilenebilir ve temiz enerji konuları giderek önemini artırmakta olup, bu konudaki teknolojik gelişmeler hız kesmeden devam etmekte, bu doğrultuda mevzuatın da aynı hızda güncellenmesi gerekmektedir. Yenilenebilir enerji kaynakları açısından zengin bir potansiyele sahip bulunan Türkiye’de özellikle su, rüzgar, güneş, jeotermal, biyokütle kaynaklı enerji tesislerine yapılmakta olan yatırımlar, tarife teşvikleriyle gün geçtikçe artmaktadır.

Rüzgar enerjisi, biyokütle enerjisi, çöpten elektrik üretimi sistemleri, gazifikasyon, güneş enerjisi ve  hidroelektrik teknolojileri dahil olmak üzere yenilenebilir ve temiz enerji hukuku konularıyla ilgili yatırımlarınızın her safhasında hukuki danışmanlık ve destek hizmetleri sağlayabiliriz. Yatırımcılara, is geliştiricilere ve tedarikçilere düzenli olarak yenilenebilir enerji hukuku konusunda destek vermekteyiz. 

Enerji Hukuku ile ilgili olarak size nasıl yardımcı olabiliriz?

Enerji Hukuku ile ilgili olarak aşağıda kısaca özetlenen konularda size hukuki destek sağlayabiliriz:

- Piyasa katılımcılarına EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) düzenlemeleri ve piyasaya katılım şartları ile bu düzenlemelerden kaynaklanan sorunlar konusunda hukuki danışmanlık hizmetleri sunulması

- Proje taraflarının özelleştirme, kamulaştırma, istimlâk ve istimlâk bedeline ilişkin süreçlerde, tazminattan kaynaklanan ihtilaflar

- Proje geliştirme ve finansmanı

- Enerji projeleri, kurumsal işlemler ve yatırımlar için hukuki durum tespiti raporlarının hazırlanması

- Basit çevrim/kombine çevrim ve yenilenebilir enerji üretim santrallerinin kurulumuna ilişkin sözleşmelerin hazırlanması ve projeler süresince hukuki destek sağlanması

- Her ölçekte ve kapsamda enerji projeleri, petrol ve doğalgaz projeleri, doğalgaz işleme tesisleri, boru hatları, petrokimya tesisleri, rafinerilerin genişleme projelerinin hukuki alt-yapısının kurulması ve projeler süresince hukuki destek hizmeti sağlanması

- Mevzuat, regülasyon ve ihale dokümanı analizlerinin yapılması

- EPC Kontratların hazırlanması, analizi ve müzakeresi

- İzin ve lisans başvurularının hazırlanması ve takibi

- Enerji projelerinin & şirketlerinin devralınması

- Özel ve kamusal kurumlarla yapılacak anlaşmaların hazırlanması veya analizi

- Stratejik ortaklık, işbirliği, iş ortaklığı ve konsorsiyum sözleşmelerinin hazırlanması ve müzakeresi

Bizi Arayın 0216 349 65 78

Bizi Arayın 0216 349 65 78

Caddebostan Mah. Bağdat Cad. No: 251 D.6 Göztepe Kadıköy / İstanbul
0216 349 65 78
0216 337 90 08
bilgi@gezmisogluhukuk.com

2019 © Copyright Her Hakkı Saklıdır.

Gezmişoğlu Hukuk Bürosu, İstanbul Barosuna kayıtlı uzman avukat kadrosu ile ceza hukuku, aile hukuku, miras hukuku, iş hukuku gibi birçok alanda hizmet vermektedir.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ