Banka Hesap Numaralarımız

0216 349 65 78

bilgi@gezmisogluhukuk.com

ÇALIŞMA SAATLERİ   09:00 - 18:00

Hizmetlerimiz
Anasayfa Hizmetlerimiz Mühendislik, Tedarik Ve İnşaat Sözleşmeleri

Mühendislik, Tedarik Ve İnşaat Sözleşmeleri

Gerek endüstriyel tesis gerekse de konut inşaatlarında yaşanan çetin rekabet koşullarında, ticari ve teknik kaygılarınızı anlayan, işlerinizin ticari, teknik ve hukuki inceliklerine vakıf bir avukat ekibiyle çalışabilmek projelerinize önemli katma değer sağlayabilir. İnşaat sektörüne ve hukukuna ilişkin pek çok projede müvekkillerimize yardımcı olurken almakta olduğumuz olumlu geri bildirimleri, çeşitli inşaat ve EPC projelerinde kazanmış olduğumuz geçmiş tecrübelerimizin bir sonucu olarak görüyoruz.

 

Gerek özel sektör yatırımcıları, gerekse de kamu kurumları tarafından büyük ölçekli uluslararası ihalelerde ve inşaat işlerinde, mühendislik, tedarik ve inşaat işlerinin İngilizce karşılıklarının baş harfleriyle kısaltılarak EPC olarak adlandırılan sözleşmeler (“EPC Sözleşme” veya “EPC Kontrat”) sıklıkla kullanılmaktadır. Projenin yapısına ve müteahhidin kapsamında göre, “E&P”, “EPCM”, “Mühendislik”, “Design & Build” gibi pek çok farklı sözleşme tipleri de uygulamada kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra, işletme dönemi içerisinde ise “O&M” yani “İşletme ve Bakım” veya çeşitli yönetim sözleşmeleri de uygulamada sık kullanılan sözleşmeler arasında yer almaktadır. Türkiye’de özellikle büyük ölçekli kamusal yatırımların yapılmasında veya özelleştirmelerde uygulanmış ve/veya uygulanmakta olan diğer yöntemler arasında ise “Yap & İşlet Sözleşmeleri”, “Yap & İşlet & Devret Sözleşmeleri”, “İşletme Hakkı Devir Sözleşmeleri” yer almaktadır.

 

İçerisinde mühendislik, tedarik, inşaat, işletme, yönetim gibi pek çok unsuru barındırabilen ve atipik sözleşme olarak hukukumuzda nitelenebilecek bu sözleşmeler esas itibariyle risklerin paylaşımını ihtiva eder niteliktedir. Proje’nin niteliğine, yerine, işlerin kapsamına, tedarik edilecek malzeme ve ekipmanların menşeine kadar pek çok husus sözleşmenin yapısının belirlenmesinde ve risklerin paylaşımında kritik rol oynamaktadır. Bu da sözleşmenin uygulanacak hukuk da göz önünde bulundurularak özenle hazırlanmasını ve müzakeresini gerekli kılar. Aksi takdirde, projenin boyutundan bağımsız olarak küçük bir hata dahi domino etkisi yaratarak sonuçta müteahhitler, mühendisler, tedarikçiler ve yatırımcılar için finansal bir yıkıma sebebiyet verebilir.

 

Başta Türkiye, Rusya, Israil, Türkmenistan, Kazakistan, Kuzey Afrika, Romanya ve Orta Doğu’da yer alan çeşitli uluslararası projelerde ve ihalelerdeki inşaat ve EPC projelerinde kazanmış olduğumuz tecrübe ve bilgi birikimiyle, size aşağıdaki konularda yardımcı olabiliriz:


** İhale dokümanları, EPC Sözleşmeleri, Anahtar Teslim & Götürü Bedel inşaat sözleşmeleri, Birim Fiyat İnşaat Sözleşmeleri, Mühendislik Sözleşmeleri, EPCM Sözleşmeleri, Mimarlık Sözleşmeleri, Tedarik Sözleşmeleri, Tasarım Sözleşmeleri hazırlanması ve müzakeresi.

** FIDIC Sözleşmeleri, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) destekli projeler ve ilgili sözleşmeler, Dünya Bankası destekli projeler ve ilgili sözleşmeler.

** Taşeronluk , müşavirlik, işbirliği ve ortak girişim sözleşmelerinin hazırlanması ve müzakeresi

** Hukuki sözleşme yönetimi hizmetlerinin verilmesi.

** Ayıplı & kusurlu mal ve hizmetlere ilişkin davalar, iş kazaları,  sözleşmesel değişiklikler, süre uzatımı, ek maliyet talepleri, mücbir sebep halleri, hakkedişler, dizayn hataları, sigorta konularına ilişkin davalar ve uyuşmazlıklar.

** Sigorta şartlarının belirlenmesi, Construction & Erection All Risk Sigortaları, Profesyonel Sorumluluk Sigortaları, İşveren Mali Mesuliyet Sigortaları, Üçüncü Kişi Sorumluluk Sigortaları ve bunlara ilişkin davalar.

** Kamu kurumlarından alınacak izin ve ruhsatlar.

** Proje finansman şartlarının belirlenmesi, kredi sözleşmelerinin hazırlanması ve müzakeresi.

Bizi Arayın 0216 349 65 78

Bizi Arayın 0216 349 65 78

Caddebostan Mah. Bağdat Cad. No: 251 D.6 Göztepe Kadıköy / İstanbul
0216 349 65 78
0216 337 90 08
bilgi@gezmisogluhukuk.com

2019 © Copyright Her Hakkı Saklıdır.

Gezmişoğlu Hukuk Bürosu, İstanbul Barosuna kayıtlı uzman avukat kadrosu ile ceza hukuku, aile hukuku, miras hukuku, iş hukuku gibi birçok alanda hizmet vermektedir.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ